MORGAN CARLSSON

f. 1948

Jag kom hit till Skaftö från Orust. Jagspelade elbas och sjöng i ett band på den tiden. Bandet hette Lalas, det är preskriberat nu! Men vi spelade här på nyårsafton -67/-68. Jag hade börjat träffa min blivande fru i augusti -67, och friade i augusti -68. Första vintern på ön var jag och åkte skridsko på Värbo. Jag hade inga skridskor med mig och då kom det fram en kille och sa ”Du kan ta mina för jag har förfrusit fötterna, så jag ska gå hem.”. Nu vet jag vem det är, men då hade jag aldrig sett honom förr! Det gjorde att jag kände mig hemma på Skaftö, och sedan dess har det bara blivit mer och mer. Jag har bott här i 54 år, och vill inte flytta härifrån på något vis.

Nu får jag väl räkna mig till ett av originalen. Många känner till Buss-Morgan, och det trivs jag med. Jag hoppas att folk kommer minnas mig. Mina 35 år som öns busschaufför har ju gjort att jag träffat så många, främst alla skolbarn. Varje vecka kommer någon fram med sina minnen. ”Minns du när jag åkte med och vi kom fram och skolan var stängd?” Och sådant. Får jag vara lite skrytsam? Jag fick lite skit från de på kontoret i Uddevalla, för att jag gav för mycket service. ”Du måste trappa ner, för de andra kan inte leva upp till det du gör.” Det låter skrytsamt men så var det!

Skaftö är speciellt för att här finns allting! Du har vattnet, du har samhällena, du har lite skog, du har berg och åkermark, det är Sverige i miniatyr. Du behöver inte åka härifrån, här finns det du behöver i princip. Jag hoppas att vi kan få fler familjer att flytta hit ut och bo på denna vackra plats! Det är ju lätt att pendla och man kan jobba mycket hemifrån idag. Det innebär ju att man kanske kan använda sig av något av öns lägenhetskontor. Men jag hoppas att vi får hit fler unga familjer som kan få uppleva det vi har fått uppleva med våra barn, framförallt där ute med att springa i bergena och hoppa och leka, men också ha det lugnt och stilla. Här finns den perfekta uppväxten.

Nomineringen

Morgan är en av de där trygga punkterna i tillvaron. Skaftö har aldrig känts otryggt, och eventuellt är det tack vara de lugnande konstanterna runt oss, som exempelvis Morgan. Att lägga först sitt, och sedan sina barns pendlande i hans händer var en lätt sak. Han är en trygg hamn i alla väder.

Andra personporträtt

Se alla personporträtt
  • ANTON BERNTSSON

    f. 2001 Det jag gillar allra mest med att bo på Skaftö är gemenskapen. Alla...

    Läs mer
  • GÖRAN OLSSON

    f. 1965 Jag är visserligen bonde, men närheten till havet är viktig för mig. Farfar...

    Läs mer
  • REINE PATRIKSSON

    f. 1969 Min första plan var att lämna alla verksamheter när jag fyller 60. Men...

    Läs mer
  • RONJA FINNILÄ

    f. 2006 Jag har fem bröder, men jag bor med min ena bror, mamma och...

    Läs mer
  • LENNART MARTINSON

    f. 1945 Jag är född och uppvuxen på Skaftö. Det var en fantastisk miljö att...

    Läs mer
  • THERESE KALENTUN

    f. 1976 Jag har bott i Grundsund hela livet. Jag jobbade på ICA i 15...

    Läs mer
  • KERSTIN WENNERGREN

    f. 1954 Jag är bördig från Skaftö, min pappa var härifrån. 1983 flyttade jag och...

    Läs mer
  • KERSTIN ROYSSON

    f. 1957 Jag föddes inte på Skaftö men det är hemma för mig. Jag har...

    Läs mer
  • MARGARETA ANDERBERG

    f. 1964 Jag brukar säga att jag är tredje generationens sommargäst. Min morfar köpte huset...

    Läs mer
  • ELSA BAGGE

    f. 1930 Jag föddes i Grundsund 1930 och har levt hela mitt liv på Skaftö,...

    Läs mer